logo Mosaic Events
Strzałka w górę

Praca Animatora. Jak zacząć, na co zwracać uwagę, jak się szkolić.

22 marca 2022

Profesjonalny animator

Zdjęcie z animacji pt. „Wesoły Świat Pszczoły” zorganizowanych w Galerii Morena w Gdańsku
fotograf: Łukasz Moszczyński

Animator potrzebny od zaraz!

W całym roku kalendarzowym jest wiele okazji, w których możesz rozpocząć pracę animatora czasu wolnego. Jest również niezliczona ilość miejsc, gdzie animatorzy dla dzieci są bardzo pożądani. Animacje w salach zabaw, zabawy w ośrodkach turystycznych, restauracjach, praca podczas eventów firmowych, zajęcia w domach kultury, hotelach i zagranicznych kurortach. Jak należy rozpocząć współpracę z agencją eventową czy biurem podroży? Na co należy zwrócić uwagę i przede wszystkim co trzeba potrafić? Postaramy się tutaj odpowiedzieć na te i inne pytania.

Ciężko oszacować rynek animacyjny w Polsce, z uwagi na charakterystyczną dla niego dynamikę oraz sezonowość. Coraz więcej miejsc w swoich usługach chwali się bogatą ofertą animacji dla najmłodszych. Dzięki posiadaniu animatora i ciekawej oferty atrakcji, łatwiej zainteresować klientów swoją ofertą, nawiązać kontakty z gośćmi, i stworzyć więź pomiędzy uczestnikami, a co z tym idzie, każdy będzie chętnie wracał w dane miejsce.

Praca animatora, czyli kuźnia talentów

W codziennej pracy animatora czasu wolnego jest wiele wymagań, które należy spełnić. Pierwszym z nich jest zdecydowanie osobowość. To jaki jesteś bezpośrednio wpływa na Twoją atrakcyjność na tym specyficznym rynku pracy. Nie każdy odnajdzie się w roli animatora. Prócz cech takich jak elastyczność, pomysłowość i kreatywność, animator musi być także dobrze zorganizowany, empatyczny oraz otwarty na ludzi. Nigdy nie zapomina o tym, że w pracy jest przede wszystkim dla innych.

Kolejnym ważnym aspektem są umiejętności. Dobry animator przede wszystkim potrafi odpowiednio zarządzać czasem oraz odnaleźć się w każdym miejscu i sytuacji. Niezależnie od wieku i predyspozycji grupy, nawiąże ze wszystkimi relacje, znajdzie wspólny język i sprawi, że spędzony czas będzie niezapomniany. Dlatego tak pożądana w pracy animatora jest wiedza psychologiczna i pedagogiczna oraz doświadczenie wychowawcze. Praktyczna znajomość technik pracy z różnymi grupami, pozwoli poradzić sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach, których w podczas animacji nie brakuje.

Praca animatora to nie ośmiogodzinny etat w dużej korporacji ;)

W pracy oczekujesz częstych zmian, nowych kontaktów i pozytywnych emocji? Praca animatora jest stworzona dla Ciebie! Prowadzimy projekty artystyczno-cyrkowe, plastyczne, sportowe, muzyczne i teatralne. Organizujemy także urodzinki i wiele innych form zabawy, w których Ty, jako animator będziesz miał szansę się realizować!

Warto zwrócić uwagę, że kluczowym kryterium wyboru animatora są coraz częściej niespotykane umiejętności i talenty, które wyróżnią Cię na tle innych osób. Umiesz stać na głowie, żonglować, jeździć na jednokołowcu, a może tańczysz locking lub stepujesz? Wszystko co pozwoli wzbudzić zachwyt, zwiększy Twoje szanse na zdobycie pracy.

Na co zwracać uwagę podczas rozmowy o pracę w roli animatora?

Nasza firma w większości składa się z osób, które mają wieloletnie doświadczenie w branży eventowej, ale nie było tak zawsze… Każdy z nas zaczynał kiedyś pracę w roli animatora. Podobnie jak osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z animacjami, na początku swojej kariery mieliśmy wiele pytań i wątpliwości. Skorzystajcie z naszych podpowiedzi, jeśli ubiegacie się o pracę animatora.

Najlepszą referencją dla Ciebie będzie uśmiech, energia i Twój zapał do działania! W codziennej pracy animatora ważną cechą jest również podejmowanie szybkich i trafnych decyzji. Na imprezach bywa różnie, nie zawsze (a nawet rzadko) wszystko przebiega zgodnie z planem. Gdy np. niespodziewanie wyłączy się muzyka, trzeba szybko znaleźć alternatywne rozwiązanie, by utrzymać emocje na dotychczasowym poziomie.

Bądź towarzyski i przełam barierę. Niezależnie od tego czy pracujesz z dziećmi, młodzieżą, czy dorosłymi, zawsze traktuj uczestników po partnersku i wyzbądź się uprzedzeń. Przełam ewentualne bariery językowe, ruchowe czy też wiekowe i baw się dobrze, bo autentyczna radość ze swojej pracy to klucz do sukcesu.

Angażuj się!

Udowodnij, że to właśnie Ciebie powinniśmy wziąć na kolejne realizacje. Staraj się pomóc na każdym etapie tworzenia eventu. Proś o pomoc innych i zadawaj pytania. Pokaż się klientowi z jak najlepszej strony. Wykaż się zaangażowaniem. Pozwoli to zbudować relacje i zwiększyć prawdopodobieństwo kontunuowania współpracy (zobacz z kim współpracujemy).

Ważnym aspektem jest również rozwój osobisty, bo animacje to nie tylko tańce, śpiew i warsztaty plastyczne. To również szereg szkoleń branżowych, w których bierzemy udział i uczymy się nowych technik. Uczestniczymy także w szkoleniach kuglarskich, teambuildingowych i wymieniamy doświadczenia z animatorami z całej Polski. Koniecznie wyszukaj takie grupy w Twoim otoczeniu. Będą dla Ciebie źródłem ciekawej wiedzy i możliwością dzielenia się doświadczeniem.

Początkowo będziemy mogli wymagać od Ciebie Twojego wolnego czasu, w którym przeszkolimy Cię i pokażemy co jest najważniejsze i istotne w codziennej pracy. Na różnorakich kursach i szkoleniach dowiesz się m.in. jak zamknąć dziecko w bańce mydlanej, co to jest kaskada, chusta Klanza i wielu innych ciekawych rzeczy!

Prócz szkoleń z nami warto zrobić kurs wychowawcy kolonijnego. Często animatorzy czasu wolnego zatrudniani są podczas zorganizowanych form wypoczynku, takich jak: białe/zielone szkoły, obozy, czy też zorganizowane kolonie. Warto też zaopatrzyć się w odpowiednią literaturę, która pozwoli uzupełnić niezbędną do animacji wiedzę.

Praca animatora to temat rzeka i można byłoby o tym pisać bez końca. Najważniejsze, że to praca pełna wyzwań, która pozwala nawiązać ciekawe kontakty, i w której nie ma miejsca na nudę. Wystarczy Twój szczery uśmiech, pozytywna energia i zapał do działania, a reszta przyjdzie sama!

Kontakt

Skontaktuj się z nami,
a my zajmiemy się resztą.
Napisz lub zadzwoń:

telefon

+48 508 529 000

e-mail

kontakt@mosaicevents.pl

messenger

Messenger